Strop Filigran – zastosowania

Strop stanowi bardzo ważny element każdego budynku. Decyduje o jego wytrzymałości i komforcie używania poszczególnych kondygnacji. Jeszcze przed rozpoczęciem tworzenia warto zastanowić się nad rodzajem stropu, jaki chcemy zastosować w dokładnie określonej konstrukcji. Do wyboru posiadamy rozwiązania tradycyjne i przyszłościowe.

Wśród znanych metod stropowych trzeba wyróżnić stropy żelbetowe , a oprócz tego coraz bardziej popularne stropy prefabrykowane. Pierwszy z nich to tradycyjny sposób, do ostatnimi czasy będący głównym typem rozwiązań stropowych. Nazywany jest stropem żelbetowym lub też monolitycznym. Jego wykonanie przeprowadzane jest wprost na miejscu tworzenia. To typ detalu wylewanego na mokro. Powstaje poprzez ułożenie zbrojenia na uprzednio wykonanym deskowaniu, a następnie wnikliwie wylewa się na nie beton. Prawie każdy strop żelbetowy projektowany jest indywidualnie i dostosowany jest do konkretnych wymagań. Można go użyć przy budynku o każdym kształcie, dosłownie przy niełatwym projekcie. Stropy monolityczne odznaczają się rozpiętością, która osiąga pułap do 6 m, przy czym wymagają wykorzystania dodatkowego podparcia. Są sztywne i mało uginające się, dzięki czemu dobrze nadają się do wybudowania kondygnacji, które będą znosić duże obciążenia. Minusem są natomiast koszty, czas budowy oraz konieczność użycia dużej ilości szalunków , a ponadto stempli. Stropy żelbetowe są o kilka droższe od towarów prefabrykowanych. Ponadto wydłuża się czas montażu takiego szczegółu. Wylany beton w 70% wiążę się w przeciągu 7 dni, a do uzyskania pełnej twardości potrzebuje prawie miesiąca. Przez ten czas muszą zostać wstrzymane pozostałe prace budowlane, które mogą wpływać na konstrukcję stropu.

płyty strunobetonowe

Alternatywnym rozwiązaniem są towary prefabrykowane. Tego typu elementy wykonywane są poza miejscem budowy i stanowią specjalne płyty stropowe, gotowe do montażu po przywiezieniu na teren. Wykonywane są na indywidualne zamówienie i dostosowywane do konkretnych rozmiarów oraz założeń. Wymienić możemy stropy gęstożebrowe, które składają się z gotowych elementów takich jak belki nośne i pustaki szalunkowe. Montaż nie jest zbyt niełatwy. W ogromnej liczbie przypadków w odległości od 30 do 60 cm układa się belki nośne, jednakże przestrzeń między nimi wypełnia się pustakami stropowymi. Następnie na wierzch wylewa się mniej więcej pięć cm warstwę betonu. Co ciekawe, stropy tego rodzaju nie wymagają kompleksowego deskowania, a wyłącznie pewnego podparcia pod pustakami. Na ich korzyść działa również czas montażu. Wystarczy dwóch pracowników do wyłożenia dużej powierzchni w przeciągu dnia lub dwóch. Jest to jednakże zadanie dość pracochłonne, ze względu na ręczne układanie elementów. Jednak, żeby strop był gotowy do dalszych prac, cały czas potrzebuje dłuższego czasu wiązania betonu, który wynosi ok. 21 dni. Wśród stropów gęstożebrowych popularnych na rynku są stropy TERIVA, które wykazują się większą grubością niż zwyczajne rozwiązania monolityczne. Są bardziej lżejsze i pozwalają zaoszczędzić koszty związane z wylewką betonu.

Poza stropów gęstożebrowych, w gronie rozwiązań prefabrykowanych, możemy wskazać również stropy płytowe, przykładowo. strop FILIGRAN. To rozwiązanie najlepiej sprawdza się w przypadku dużych inwestycji. Jak sama nazwa wskazuje, są to zbrojone płyty kanałowe, które układa się jeden przy drugim. Doskonale nadadzą się do domów, w których zamierzamy ustawić na piętrze ciężkie przedmioty, ponieważ są sztywniejsze i odporniejsze od stropów gęstożebrowych. Strop FILIGRAN wykonywany jest na spersonalizowane zamówienie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s